Međunarodna suradnja Sveučilišta u Mostaru
Tel. +387 36 446 348
Službeni mail: rektorat-ms@sum.ba
Sveučilište u Mostaru je jedna od središnjih institucija nositelja međunarodne suradnje u području visokoškolskog sustava obrazovanja i znanosti u regiji. U području znanosti, međunarodnu mobilnost nastavnika i istraživača, upotpunjuje međunarodna suradnja na projektima u području visokog obrazovanja te napose znanstveno-istraživačkim projektima.
Sveučilište ima za cilj povećanje kompetencije u nastavi i znanstveno-istraživačkoj djelatnosti kroz suradnju s europskim sveučilištima putem međunarodnih projekata.
Fakulteti Sveučilišta u Mostaru samostalno provode međunarodne aktivnosti koje se odnose na njihovo znanstveno i stručno područje. Na sastavnicama djeluju prodekani zaduženi za međunarodnu suradnju kao i uredi/osobe za kontakt koje obavljaju poslove iz djelokruga međunarodne suradnje.
Međunarodna razmjena odnosi se na razmjenu studenata i sveučilišnih djelatnika. Ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Mostaru pruža organizacijsku potporu za mobilnost studentima i sveučilišnim nastavnicima na partnerskim sveučilištima u području visokoškolskog obrazovanja.
Studentska razmjena podrazumijeva ostvarivanje dijela studijskog programa (semestra, akademske godine) na stranom sveučilištu odnosno odrađivanja stručne prakse na inozemnoj ustanovi/ instituciji/poduzeću. Osim što pridonosi akademskom i osobnom razvoju pojedinog studenta, studentska razmjena smatra se jednim od čimbenika koji pridonosi kvaliteti obrazovnog sustava i izgradnji Europe temeljene na znanju.
Mobilnost sveučilišnih nastavnika vrlo je važan vid internacionalizacije Sveučilišta te obuhvaća različite vidove međunarodnih aktivnosti. Mobilnost se temelji na bilateralnim sporazumima s partnerskim sveučilištima. Ona najčešće uključuje kraće boravke u inozemstvu u okviru dogovorenih kvota za svaku kalendarsku godinu.
Razmjena na Sveučilištu u Mostaru odvija se kroz niz programa (Erasmus, bilateralna razmjena, CEEPUS, Erasmus Mundus....).
Međunarodni projekti i mreže
Sveučilište u Mostaru uspješno sudjeluje u međunarodnim obrazovnim projektima u ulozi partnera i koordinatora projekta. Međunarodni projekti s područja visokog obrazovanja odvijaju se kroz niz programa Europske unije:
- Program Erasmus+:
- Capacity-building
- Jean Monnet
- TEMPUS
- CEEPUS
- Erasmus Mundus
Međunarodne sveučilišne mreže:
DRC – Danube Rectors' Conference
EUA – European University Association
RCAA – Rectors' Conference of the Alps-Adriatic Universities
UniAdrion - Virtual University of the Adriatic-Ionic Basin
Bilateralna i multilateralna suradnja
Sveučilište u Mostaru ostvaruje svoje međunarodne kontakte sa sveučilištima u inozemstvu u okviru međusobno usklađenih i potpisanih sporazuma koji su u osnovi istovrsni i pokrivaju ove oblike suradnje. Međunarodni sporazumi mogu pokrivati:
- rad na zajednički dogovorenim temama
- razmjenu nastavnog osoblja
- razmjenu studenata
- zajedničko publiciranje
- razmjenu informacija od obostranog interesa
- ostale aktivnosti kojima je svrha promoviranje akademske suradnje.
Međunarodni sporazumi Sveučilišta u Mostaru