Sveučilište u Mostaru pozicionirano kao poželjna i kvalitetna visokoškolska institucija
Sveučilište u Mostaru novu akademsku godinu započinje u ponedjeljak, drugog listopada, s novim vodstvom na čelu s rektorom prof. dr. Zoranom Tomićem. U proteklom mandatnom razdoblju rektorice prof. dr. Ljerke Ostojić na uspješno su provedeni brojni projekti koji su poboljšali kvalitetu rada i nastavne procese na svim razinama ove visokoškolske institucije.
Što je ključna točku koju biste prvu izdvojili u proteklom mandatu?
Izazovi visokoškolskog obrazovanja s kojim se suočavaju brojne visokoškolske institucije su veliki, međutim sveučilište kroz različite napore pokušava održati razinu kvalitete studijskih programa, stoga i unatoč svim izazovima sveučilište i dalje stvara kompetentan i priznati kadar tržištu rada, nadasve na području Bosne i Hercegovine. Iznimno sam ponosna na činjenicu da smo na Sveučilištu u Mostaru pokrenuli nove studijske programe kao odgovor potrebama i željama današnjeg vremena i gospodarskog okruženja.
Koji su to novi studijski programi na Sveučilištu?
Uvijek stavljam naglasak na kvalitetu obrazovanja, iz razloga jer je to jedini način da osiguramo prepoznatljivost pored drugih visokih škola u BiH. Pokrenuti su: preddiplomski Studij elektrotehnike na Fakultetu strojarstva i računarstva, preddiplomski Studij prometa i logistike. Na FPMOZ-u su pokrenuti: Smjer cestovni promet u okviru Odjela promet i logistika, te Edukacijska rehabilitacija, modul Inkulzivna edukacija i rehabilitacija. Potom preddiplomski Studij kriminalistika i sigurnosni menadžment na Pravnom fakultetu i Dentalna medicina na Medicinskom fakultetu. U okviru postojećeg sveučilišnog preddiplomskog i diplomskog Studija poslovna ekonomija pokrenut je novi Smjer poslovanje s EU na Ekonomskom fakultetu. Na Građevinskom fakultetu pokrenut je Studij Arhitektura i urbanizam. Studij logopedije i poslijediplomski doktorski studij Jezici i kulture u kontaktu pokrenuti su na Filozofskom fakultetu.
Postoji li usklađenost studijskih programa s tržištem rada?
Sveučilište kroz različite napore pokušava održati razinu kvalitete studijskih programa, stoga i unatoč svim izazovima sveučilište i dalje stvara kompetentan i priznati kadar tržištu rada, nadasve na području Bosne i Hercegovine. Prepoznavanje potreba tržišta, i stabiliziranje opstanka mladih koji izlaze sa sveučilišta nije međutim moguće realizirati samo kroz napore sveučilišta, Uistinu je potrebna suradnja, napor i osiguranje sigurnosti na svim društvenim poljima.
Što je akreditacija donijela Sveučilištu u Mostaru?
Sveučilište u Mostaru uspješno je prošlo proces akreditacije Agencije za razvoj i visoko obrazovanje u BiH, kao i proces reakreditacije Agencije za znanosti i visoko obrazovanje RH, koja je članica Europske mreže nacionalnih izvještajnih centara o akademskoj pokretljivosti i priznavanju.
Koje kriterije zahtjeva akreditacija?
Neki od kriterija su: razvoj i strategija visokoškolske ustanove; sustav unutarnjeg osiguranja kvalitete; postupci za ocjenjivanje studijskih programa; postupci za ocjenjivanje studenata, ljudskih i fizičkih resursa; informacijski sustav; komuniciranje s unutarnjim i vanjskim javnostima i međunarodna suradnja. Ovo su iznimno važna priznanja kvaliteti Sveučilišta u Mostaru, i potvrda svima nama da smo na dobrom putu. Akreditacijom se osigurava jednakovrijednost diploma stečenih na Sveučilištu s ostalim europskim visokoškolskim institucijama.
Jeste li zadovoljni ulogom studenata na Sveučilištu?
Naši izvrsni studenti na različitim poljima kao što su inovacije, tehnološki napredak, sport i slično najbolji pokazatelj i odraz Sveučilišta u Mostaru. Studenti su naša najveća vrijednost, i želja mi je vratiti ugled obrazovanja u životu mladog čovjeka, usmjeravati ga prema pravim životnim i ljudskim vrijednostima. Mladi ljudi danas lako mogu izgubiti svoj pravi put i pogrešno odrediti glavne ciljeve u životu.
Kako bi ste ocijenili suradnju s hrvatskim sveučilištima?
Odnos Sveučilišta u Mostaru i sveučilišta u Hrvatskoj nastavak je dosadašnje uspješne suradnje i zajedničkih napora na razvijanju kvalitete i podizanju ugleda obrazovanja. Sveučilište u Mostaru, kao pridruženi član Rektorskog zbora Republike Hrvatske, i jedino javno sveučilište na hrvatskome jeziku na području BiH, ima ulogu od strateške važnosti. Sudjelujući u brojnim međunarodnim i domaćim programima i projektima Sveučilište u Mostaru predstavlja vezu Bosne i Hercegovine s europskom i svjetskom akademskom i društvenom zajednicom.
Gdje je Sveučilište kada je riječ o međunarodnoj suradnji i projektima?
Sveučilište u Mostaru je aktivno uključeno u program Erasmus+ (2014-2020) koji ima cilj razvijanja sposobnosti pojedinca i povećanje mogućnosti zapošljavanja kroz modernizaciju i poboljšanje visokog obrazovanja, kao i razmjenjivanje dobre prakse između sveučilišta i gospodarstva u okviru udruženih znanja. Ovim programom naši studenti i znanstveno-nastavno i administrativno osoblje za sada mogu studirati i usavršavati se u Estoniji, Latviji, Francuskoj, Austriji, Češkoj, Poljskoj, Španjolskoj, Portugalu, Turskoj i Hrvatskoj. Sveučilište je također punopravni član mreže CEEPUS i drugih značajnijih europskih i regionalnih sveučilišnih udruženja i akademskih mreža, a izravnim ugovorima omogućena je međusveučilišna suradnja s javnim sveučilištima u Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Makedoniji i Italiji.
O kojim projektima se radi?
Sveučilište u Mostaru je aktivno uključeno u osam međunarodnih Tempus projekata koji se bave osiguranjem kvalitete u visokom obrazovanju, bioinženjerstvom i medicinskom informatikom, informacijskom pismenošću, kvalifikacijskim okvirom u BiH, cjeloživotnim učenjem za održivost poljoprivrede. Potom, partner je i u dva nova Erasmus + K2 projekta vezana za jačanje internacionalizacije na visokoškolskim institucijama u BiH i osuvremenjivanje knjižnica. Strategija Sveučilišta u Mostaru nalaže svim sastavnicama da ulože napore na izgradnji međunarodne prepoznatljivosti svojih nastavnih planova i programa, što su uvjeti međunarodne akreditacije i mobilnosti studenata i nastavnog osoblja. Promicanjem bilateralnih dogovora s vodećim europskim i svjetskim sveučilištima, radom na međunarodnim istraživačkim i stručnim projektima i u novoj akademskoj godini unaprijedit će se položaj Sveučilišta na europskoj akademskoj pozornici.
Nakon svega jeste li zadovoljni postignutim?
U protekle četiri godine Sveučilište u Mostaru napravilo je veliki iskorak uzimajući u obzir već kazano u ovom intervjuu. Prije svega na uspješnoj suradnji željela bih zahvaliti studentima, prorektorima i suradnicima, Senatu i Upravnom vijeću Sveučilišta u Mostaru, mogu kazati zajedničkim naporima i sinergijom napravili smo „dobar posao“. Na samome kraju, ponosno mogu konstatirati da smo se uspjeli pozicionirati kao poželjna i kvalitetna visokoškolska institucija, biti prepoznati izvan Mostara i Hercegovine, te očuvati i promovirati hrvatski kulturni identitet, koji baštinimo kao jedina javna hrvatska visokoškolska ustanova u zemlji. Pred novim vodstvom na čelu s rektorom prof . dr. Zoranom Tomićem su novi ciljevi i izazovi, sigurna sam da će Sveučilište u Mostaru u vremenu koje dolazi napredovati u svakom smislu: stručnom, znanstvenom, međunarodnom i komunikacijskom.
Večernji list