Predstavljena knjiga o medijskom pravu u BiH i Hrvatskoj
„U ovom su djelu predstavljena prava medija, ali i prava ljudi koja mediji ne smiju prekršiti'', poručio je prof. dr. Iko Skoko na predstavljanju knjige "Medijsko pravo - sloboda izražavanja u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj" prof. dr. Ilije Muse, koja je održana na Filozofskom fakultetu.
Promovirana knjiga govori o ljudskim pravim i slobodama, međunarodnim dokumentima, pravnoj standardizaciji, društvenoj odgovornosti, cenzuri, govoru mržnje, pravu na privatnost, ugledu i časti i drugim temama.
Rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Zoran Tomić u svojoj je recenziji iznio kako će knjiga metodičko-metodološkim pristupom olakšati razumijevanje sadržaja medijskog pojmovlja na korist nastavno-znanstvenog rada na visokoškolskoj i drugim edukacijskim razinama sukladno važećim propisima i programima. Za autora je rekao da je istaknuti znanstvenik, teoretičar i praktičar iz tog područja, pa se knjiga pored stručnih i praktičkih obilježja oblikuje i uzornom znanstvenom studioznošću kao i akademskim standardima.
„Knjiga 'Medijsko pravo - sloboda izražavanja u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj' izvorno je znanstveno djelo, koje će služiti svim zainteresiranim skupinama koje bi htjele temeljitije proučiti i dublje pojmiti važnost i funkciju medija u suvremenom svijetu te upoznati pravnu teoriju, zakonodavstvo i sudbinu prakse u kontekstu europskih iskustava“, poručio je Tomić.
Prof.dr. Iko Skoko ukazao je na to da osim što živimo u svijetu medija, svi smo i sami na neki način mediji. "Sadržaj obrađen u ovom djelu je nešto o čemu bismo svi trebali biti informirani, a posebno oni koji se bave ovim poslom, a svrha bi medija trebala biti stvaranje zajedništva u društvu“, naveo je prof. Skoko.
"Knjiga se sastoji od predogovora, uvoda, 14 poglavlja, dva dodatka, literature, pojmovnika, kazala i bilješke o autoru, ukupnog opsega 615 stranica", kazala je prof. dr. Vesna Kazazić, istaknuvši kako je autor dao iznimno vrijedan znanstveni prinos upućen ciljanim skupinama i pojedincima.
Urednik knjige akademik Josip Muselimović rekao je kako je knjiga itekako aktualna, dodavši kako se radi o značajnom djelu za odvjetnike, suce, tužitelje i ukupnu javnost.
Prof. dr. Ilija Musa zahvalio je svima koji su mu pomogli u stvaranju ovog djela te je kazao kako je ono inicijalno namijenjeno studentima za svladavanje materije koja je obrađena u njemu. „Nadam se da ću barem djelomično kroz ovu knjigu studentima novinarstva i odnosa s javnošću osigurati prikladan edukacijski sadržaj kroz koji će imati priliku učiti temelje medijskog prava“, izjavio je autor.
Više fotografija može se pogledati na službenoj facebook stranici Filozofskog fakulteta.