Dodijeljeni certifikati za polaznike CoderDojo škole programiranja na Sveučilištu u Mostaru
Dodjela certifikata za polaznike CoderDojo besplatne škole programiranja održana je na Sveučilištu u Mostaru u organizaciji Bit Alijansa, vrhovnog udruženja IT kompanija u BiH i IT centra Sveučilišta u Mostaru.
120 polaznika uzrasta od 13 do 17 godina je u protekla dva mjeseca učilo osnove programiranja u programskim jezicima Python i HTML/CSS, te napravilo svoje prve korake u programiranju.
„CoderDojo škola programiranja pružila je učenicima osnovnih i srednjih škola upoznavanje sa osnovnim konceptima programiranja na zanimljiv i interaktivan način. CoderDojo radionice su vodili mentori koji su uglavnom studenti završnih godina Sveučilišta u Mostaru, a radilo se u manjim grupama pa su učenici mogli ostvariti bolji kontakt s mentorima. S ovim projektom želimo mladima otvoriti naša vrata i zainteresirati ih za vještine programiranja,“ istaknuo je jedan od mentora i zaposlenik IT centra Sveučilišta u Mostaru Marin Bošnjak.
Haris Palalija, koordinator CoderDojo škole programiranja iz Bit Alijanse navodi kako je do sada besplatna škola programiranja CoderDojo organizirana u 13 gradova, te da je preko 1000 učenika osnovnih i srednjih škola imalo priliku da uči osnove programskih jezika. “Koncept kakav ima CoderDojo škola programiranja je specifičan i ima višestruki značaj za različite interesne skupine. S jedne strane za polaznike koji uče programirati kroz svjetski priznat program, za studente koji naprave svoje prve korake za katedrom, prenoseći znanja polaznicima u ulozi mentora, te za partnerske institucije koje se na ovaj način umreže sa djecom, roditeljima i studentima. Ponosni smo na postignute rezultate, te se ovom prilikom zahvaljujemo Sveučilištu u Mostaru s kojim smo organizovali CoderDojo školu programiranja u Mostaru”, ističe Palalija.
CoderDojo škola programiranja je franšiza preuzeta iz Dublina, te je sjajna prilika za učenje osnovna programiranja, kao i informiranje djece i roditelja o potencijalima i mogućnostima koje IT industrija posjeduje.