Dr. Dragan Primorac predavat će i studentima Sveučilišta u Mostaru
“Personalizirana (precizna) medicina: put u medicinu 22. stoljeća” tema je predavanja koje je prof. dr. Dragan Primorac održao na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.
„Tijekom današnjeg predavanja ideja je pokazati jednu kompletnu medicinu potpuno drugačiju od one koja se danas prakticira, medicinu 22. stoljeća koja uključuje intenzivnu molekularnu dijagnostiku, staničnu, gensku terapiju, farmakogenomiku - ono što mi zovemo personalizirana medicina, čiji smo mi pioniri i ja ću govoriti o američkom modelu, o modelu specijalne bolnice Sv. Katarina koja je predvodnik u tim procesima i u konačnici želim da studenti Medicinskog fakulteta budu upoznati jer će to biti njihov život za desetak godina“, izjavio je uoči predavanja dr. Primorac.
Dr. Primorac potpisivanjem ugovora o suradnji postao je i vanjski suradnik, redoviti profesor u trajnom zvanju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru koji će studentima prenositi novosti i napretke u svjetskoj medicini što je vrijedno istaknuti budući da je dr. Primorac predavač na američkim sveučilištima Penn State University i University of New Haven te Medicinskim fakultetima Sveučilišta u Splitu, Sveučilišta u Osijeku i Sveučilišta u Rijeci. Odlukom Senata Sveučilišta Penn State postao je prvi nositelj titule “Global Penn State Ambassador” u povijesti tog Sveučilišta.
Prije samog predavanja dr. Primorac obišao je prostorije i laboratorije Medicinskog fakulteta zajedno s rektorom SUM-a prof. dr. Zoranom Tomićem, dekanom Medicinskog fakulteta prof. dr. Milenkom Bevandom i njegovim suradnicima. Veliku podršku i suradnju imaju sa Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Splitu. „Mi se strahovito oslanjamo na sveučilišta u Hrvatskoj, naš prvi susjed je Sveučilište u Splitu i Medicinski fakultet i to je strateški partner našem fakultetu, a s druge strane želimo proširiti tu suradnju i na europska i svjetska sveučilišta“, poručio je rektor Tomić.
Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru upisao je prvu generaciju na studij medicine na engleskom jeziku, a i u dosadašnjoj strukturi studenata bio je značajan broj iz inozemstva. „Mi u redovitim upisima imamo 10 % studenata koji dolaze iz drugih država, uglavnom iz RH“, naglasio je dekan Bevanda.