Predstavljena knjiga prof. emeritusa dr. Matka Marušića „Mi Hrvati“
Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru predstavljena je knjiga prof. emeritusa dr. Matka Marušića "Mi Hrvati".
Knjiga kroz opis Hrvata, njihovih vrlina i mana, opisuje stoljetnu čežnju za samostalnom i slobodnom državom.
„Ako imamo etičku dimenziju sve možemo naučiti, sve možemo uspjeti i biti najbolji te stići i one genijalce, za koje je kada ih je stvarao, Bog rekao: 'Idite i budite nesretni'. Mi želimo biti sretni u tom duhu, u zajedništvu i u snazi riječi ove knjige“, poručio je rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Zoran Tomić.
Prof. emeritus dr. Matko Marušić je istaknuo kako humor pomaže da ljudi čitaju. „Humor je delikatna stvar, viši oblik umjetnosti, on je vrhunski, ali i jako loš. To me draži da ga napišem, a da ne bude jako loš, sada je li vrhunski to će čitatelji procijeniti“, kazao je prof. emeritus dr. Marušić.
Dekan Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. Ivica Musić je rekao kako je riječ o autobiografskom djelu, u kojem se bogato životno, znanstveno i književno iskustvo slilo na 610 stranica memoarske građe, koja na zanimljiv način bilježi raznolike detalje iz autorova djetinjstva, a ono određuje čovjeka i njegovo bivanje.
„Marušićevo djelo opisuje naše ljude koji su obilježeni povijesnom čežnjom za slobodom. U ovoj knjizi živi dijalektalni izričaj, mjesni govor, lijepa dalmatinska ikavica. Rečenica i jezik su čisti i hrvatski, a autor piše i o važnosti jezika, koji je zapravo domovina“, kazao je dekan dr. Musić.
Prof. dr. Iko Skoko je rekao kako Marušić kroz svoju obitelj prikazuje sadašnjost, ali i zadnjih 70 godina hrvatskoga naroda. „Kroz geografiju svoje obitelji napravio je, na neki način, geografiju cijelog hrvatskog naroda“, kazao je dr. Skoko.
„Ja sam napravio jednostavne pripovijetke mameći čitatelja da čita, ali unutra su, iza te krinke humora i jednostavnosti, vrlo važne i ozbiljne teme“, rekao je prof. emeritus dr. Marušić.
Knjiga je humoristična, ali i prožeta brojnim potresnim pripovijetkama o stradanjima, siromaštvu i isključenosti iz političkoga i društvenoga života. Dodirnute su sve glavne sastavnice života, od gradnje kuće i domoljublja, preko vjere i ljubavi do umjetnosti i športa.