Predstavnik SUM-a na programu Vijeća Europe Politika europskog susjedstva

Copenhagen
Predstavnik SUM-a na programu Vijeća Europe Politika europskog susjedstva
objavljeno: 20. 04. 2018.

Prvi dvodnevni radni sastanak zemalja Regije istočnog partnerstva i pridruženih članica Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore održan je u Copenhagenu.

Sastanak je organiziran u okviru programa Europske unije Politika europskog susjedstva (ENP) kroz Instrument europskog susjedstva (ENI), a provodi Agencija za europski okoliš (EEA). Glavni cilj programa Politika europskog susjedstva (ENP) je poticanje razvoja, smanjenja siromaštva, unutarnje ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije, ruralnog razvoja, zaštite okoliša, klimatske promjene i njihov utjecaj na područje. U ime BiH na sastanku je sudjelovala dr. sc. Mirjana Milićević sa Sveučilišta u Mostaru, Nacional Focal Point Berneske Konvencije Vijeća Europe.  

Tema prvog sastanka je uspostava zajedničkog regionalnog informacijskog sustava okoliša (SEIS) kao preduvjet za dalju provedbu projekta ENI SEIS II East. Informacijski sustav (GIS baza)  zaštite okoliša strukturiran je u četiri temeljne skupine koje uključuju: sastavnice okoliša, pritiske na okoliš, utjecaj na zdravlje ljudi i sigurnost te odgovore društva. U bazi će biti uključeni svi relevantni podatci koji imaju utjecaj na okoliš i prirodu kao što su podatci o zaštićenim područjima, tlu, klimi, hidrologiji, georaznolikosti, krajobrazne informacije i druge relevantne stručne i znanstvene podatke. Cilj projekta je uspostaviti jedinstvenu bazu podataka radi uvida u stanje zaštićenih vrijednih prirodnih područja. Uspostavom sustavnoga, dugoročnoga praćenja stanja okoliša i trendova opterećenja osigurat  će se realna podloga za donošenje strateških odluka i dokumenata ne samo u području okoliša već  kompletnog održivoga razvoja.

„Za područje Bosne i Hercegovine je ovakav vid informacija posebno značajan jer je to zemlja osobitih prirodnih raznolikosti sa više vidova klimatskih tipova, nekoliko biogeografskih regija i jedinstvene krajobrazne vrijednosti. Važnost uključivanja regije zapadnog Balkana prepoznalo je predsjedništvo Bernske Konvencije još u prosincu 2015. godine kada sam predstavljala našu zemlju u Strasbourgu na godišnjoj skupštini Berneske Konvencije. Tad je prihvaćen naš poziv da se po prvi put održi sastanak predstavnika Bernske Konvencije Vijeća Europe u JI Europi. Sastanak je održan u svibnju 2016. godine u Mostaru gdje su sudjelovali predstavnici više od 40 zemalja članica Konvencije. Tom prigodom obišli su dio naših prirodnih područja (dolinu i deltu Neretve, južnu Hercegovinu).“ kazala je Milićević.