Strateškim upravljanjem do bolje vidljivosti Sveučilišta u europskom sustavu obrazovanja
Za uspješno sveučilište potrebno je uložiti veliki trud i napor, a kako bi bilo prepoznato i vidljivo u europskom obrazovnom sustavu potrebno je uložiti dodatne napore koji nisu uvijek ni financijski zahtjevni. S ovim ciljem na Sveučilištu u Mostaru održana je radionica na temu „Strateško upravljanje i iskustva u povećanju vidljivosti Sveučilišta“ koju su održali profesori Sveučilišta u Splitu prof. dr. Šimun Anđelinović, prof. dr. Marko Rosić i prof. dr. Alen Soldo.
„Ovi profesori i sveučilište napravili su najveći pomak, skok u ovom dijelu Europe kada je riječ o vidljivosti sveučilišta u međunarodnom znanstveno-istraživačkom prostoru i to je razlog zašto su ovdje. Zaključke i smjernice koje danas usvojimo i čujemo bit će nam misao vodilja za aktivnosti koje će pozicionirati Sveučilište u Mostaru u međunarodnom akademskom svijetu“, istaknuo je rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Zoran Tomić.
Prof. Anđelinović je istaknuo kako su poluge razvoja uspješnog Sveučilišta u prvom redu strateško upravljanje, internacionalizacija, dodatni izvori financiranja, stalna briga za studente u partnerskom ozračju, kvalitetni studijski programi, razumna kadrovska politika te veza s gospodarstvom i lokalnom zajednicom. Osim toga za budućnost svakoga sveučilišta važna je održivost te povezanost s gospodarstvom i lokalnom zajednicom.
Kao osnova za sve aktivnosti i u središtu svega je Strategija razvoja Sveučilišta, koju je ove godine usvojilo i Sveučilište u Mostaru te njena provedba kroz Akcijske planove za svaku godinu o čemu je govorio prof. Marko Rosić. Važno je uspostaviti mjerljive ciljeve kako bi se jasno mogao uvidjeti napredak u određenim područjima.
U području internacionalizacije važna su strateška, ciljana partnerstva sa sveučilištima iz cijeloga svijeta s kojima različiti fakulteti mogu surađivati. Upravo o internacionalizaciji kroz strateško upravljanje govorio je prof. dr. Alen Soldo koji je naveo nekoliko primjera s kojima je Sveučilište u Splitu ostvarilo strateško partnerstvo te doprinijelo vidljivosti u međunarodnom znanstveno istraživačkom prostoru te u konačnici rezultiralo osmim mjestom na „Times Higher Education“ rang listi koja obuhvaća sveučilišta iz država tzv. Nove Europe, to jest država koje su se od 2004. godine pridružile Europskoj uniji.