Student Josip Cvitković osvojio drugo mjesto na konferenciji u Pekingu

SUM
Student Josip Cvitković osvojio drugo mjesto na konferenciji u Pekingu
objavljeno: 03. 05. 2018.

Student Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru Josip Cvitković, koji boravi na studentskoj razmjeni na Beijing Institute of Technology,  predstavljao je Bosnu i Hercegovinu i Republiku Hrvatsku na konferenciji o budućim planovima, idejama i projektima koje Narodna Republika Kina planira inicirati na ostale države članica One Belt-One Road inicijative. Za svoj rad '2017 Silk Road Youth Forum' Josip Cvitković osvojio je drugo mjesto.

Student Cvitković je istaknuo kako je iznenađen da se njegov rad ističe budući da je na konferenciji sudjelovao jako veliki broj studenata s uglednih svjetskih sveučilišta, a samo šest studenata je nagrađeno. „Jako ponosan što se moj rad i trud cijeni što je rezultat truda i zalaganja profesora sa SUM-a kojima ovim putem zahvaljujem. Također smatram da je inicijativa One Belt-One Road jako korisna za budući razvoj Europe s Azijom gdje se otvaraju mnoge mogućnosti za suradnju, napredak, a i mir te da otvara mnoga vrata ka budućim zaposlenjima naših studenata“, kaže student Josip Cvitković.

Navršile su se četiri godine od pokretanja inicijative One Belt One Road, megaprojekta kojim Kina nastoji razviti mrežu trgovinskih veza na euroazijskom prostoru, sredstvima kao što su ulaganja, izgradnja infrastrukture, željeznica i luka.

Projekt je inicirao sam vrh kineske vlade pa ima i geopolitičku dimenziju, a to znači i određene prepreke u realizaciji. One Belt One Road (Jedan pojas, jedan put) uključuje kopneni i morski koridor pod imenom Put svile, prema istoimenoj mreži važnih trgovačkih ruta što su povezivale Europu s Azijom u antičko doba.

Održan je 'The 2017 Silk Road Youth Forum' u Pekingu gdje se okupilo više od 500 studenata koji su državljani država koji su u projektu One Belt-One Road.

Stoga je održana svečana ceremonija dodjele nagrada. Cvitković je naglasio kako je za vrijeme ceremonije uživao u predstavama koje su odraz kineske kulture i tradicije te da je ponosan što je predstavio Sveučilište u Mostaru u najboljem svijetlu. „Moram priznati da sam bio malo i nervozan budući da je na ceremoniji bio prisutan veliki broj uzvanika koji su predstavnici političkih vlasti u Pekingu, a ustupili su nama nagrađenima mjesta u prvom redu kako bih nam iskazali veliku čast i zadovoljstvo. Nadam se da će se moj radi u trud prepoznati te da će mnogi studenti biti motivirani za napredak, jer naše Sveučilište pruža jako mnogo prosperiteta“, kaže Josip Cvitković.